“Delilik; hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek” der #AlbertEinstein. Konu turizm olunca herkes sürekli artan turist sayısına rağmen turizm gelirlerinin neden -yeterince- artmadığı konusunda muzdarip.
Herkes yalan söyler ama rakamlar yalan söylemez. elbetteki rakamları farklı yorumlayarak farklı sonuçlar elde etmeye çalışanlar olabiliyor. O halde herkes inandığını yaşasın demekten başka çare kalmıyor.
Dünyanın en çok turist ağırlayan 9 şehrini rakamlarla incelemeye çalıştım.
Daha önce yazdığım “otel yatırımında nitelik mi önemli yoksa nicelik mi” makalemde de belirttiğim gibi fizibilite yapmadiktan sonra sağlıklı ve verimli büyüme hedefleri çok gerçekçi olmuyor. Aşağıdaki listede son yılların en çok ziyaretçi kabul eden popular şehirlerini göreceksiniz. Ben yılda en az 12 milyon ve üzeri ziyaretçi alan 9 şehire odaklandım.

Bu kadar çok ziyaretçi alan şehirlerde otellerin sayısı, o otellerin ne kadar gecelik ücretlerle satıldığı elbette insanın aklına gelen en temel sorulardan bazıları. Gönül isterki ziyaretçi sayısına paralel olarak oteller açılsın, o oteller sirkülasyonun az olduğu işletmelere dönüşsün, o işletmelerde çalışan turizmciler mutlu olsun. Bu üç isterler temelde 1 parametre ile ivme kazanabilir; Eğer oteller gecelik olarak optimal kar düzeyinde satiliyorlarsa!

Dünyanın en iyi havalimanına, en iyi iklimine, en iyi hizmetine, en çeşitli turizm türlerine, en genç nüfusuna da sahip olsanız marka imajını bunlardan farklı değerlendirmemiz gerekiyor. Zaman alan, emek isteyen, çok ama çok dikkatli olunması gereken çok önemli bir kavram. Milyonlarca € harcayabilirsiniz ancak tutundurmaya çalıştığınız olumlu İmajın bileşenleri çok katmanlı bir yapıdan oluşuyor.

Fuar fuar gezip, gülümseyen pozlar vermek işin sadece bir kısmı. Önemli ve hayatı olan kısım iletişim. Sosyal medya ya da her türlü yazılı / görsel iletişimden ziyade “deneyim” olarak insanlara ne yasattığınız çok önemli. Bazıları maliyet odaklı olabilir ancak ben total memnuniyetten ötürü tercihlerini değiştiren insanların fazla olduğuna inanıyorum.

Dün peşpeşe yaşadığım 3 deneyimle ilgili -muhtemelen bir başka makalenin konusu olacaklar-anekdotlar paylaşarak izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

1-Ülke genelinde zincir olarak çalışan 2 ayrı süpermarkette meyve reyonunda sergilenen ürünleri küflenmiş, kokmuş özetle rezil halde buldum. Kasiyerlere geri bildirimlerde bulundum. Bir tanesi yüzüme bile bakmadı, duymamazlıktan geldi. Diğeri “evet onları çöpe atacağız dedi”.

2-Ülke genelinde zincir olarak çalisan bir restaurantta hayatımın en kötü servislerinden birisiyle karşılaştım. Öyle ki sinirimden ne yediğimi hatırlamıyorum. Kasadaki arkadaşa durumu aktardım ve cevap olarak anlıyorum! dedi diye hatırlıyorum

3-Günlerdir beklediğim tiyatro oyunu için dün tiyatroya gittik. Genel temizlik ve salon içindeki saygısız davranışlara duyarsız kalan Devlet Opera ve Bale tiyatro görevlilerine üzüldüm.

Görüldüğü üzere 3 farklı deneyim için aldığım hizmeti etkileyen çeşitli etkenler var. Dolayısıyla yediğim belki lezzetliydi ancak aldığım kötü hizmet bunu gölgeledi. Tiyatro performansı harikaydı ancak diğer olumsuz etkenler aldığım lezzetin onune geçtiler maalesef.

Şimdi 2 parağraf öncesine dönecek olursak #MorganFreeman ı dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden “THY” birinin reklamında oynatabilirsiniz. (Yaş olarak Türkiye`ye hiç uygun bir profil olmasa da!) Şampiyonlar ligi final maçına ev sahipliği yapabilirsiniz. Dünyanın en prestijli filmlerinin çekildiği ülkelerden biri olabilirsiniz. Dünyaca ünlü otel zincirleri ülkenizde yatırımlarda yapabilir.

-Ancak havalimanın apronunda deve keserseniz turizm imajınızı tutunduramazsiniz!

-Taksicilerin yaptıkları düzenbazlıklar twitterda TT olursa turizm imajınızı tutunduramazsınız!

-Yorum sitelerinde müşterilerini dolandıran turizmcileriniz olursa turizm imajınızı tutunduramazsınız!

-Kaldırımlara sandalyeler atıp geleni geçeni gözleriyle dikizleyen tuhaf esnaflarınız (ben onlara yamyam diyorum) olursa turizm imajınızı tutunduramazsınız!

-Turiste yolunacak kaz gözüyle bakan bakış açısı toplumun iliklerine kadar işlemişse turizm imajınızı tutunduramazsınız!

Yukarıda saydığım olumsuzluklar İstanbul`a gelen turistlerin gecelik harcama olarak neden diğer şehirlerin altında kaldığına birer gösterge olabilir.

#Trivago nun websitesinde son 12 aya ait gecelik ortalama otel satış rakamlarına ulaştım ve aşağıdaki tabloyu hazırladım. Otellerin gerçekleşen satış rakamlarıyla b2c`deki satış rakamları birebir örtüşmeyebilir ancak fikir sahibi olmamız açısından anlamlı buluyorum.

Örneğin #booking.com ve #expedia.com sitelerinde 21-26 Ağustos 2023 tarihlerini baz alarak rastgele aramalar yaptım. Yazıda paylaştığım tablolarda isimleri geçen şehirler için yaptığım aramalarda kaçar tane otel karşıma çıktı dersiniz? Irili ufaklı konaklama ünitesi olarak tüm kategorilerde listelenen istatistikleri aşağıda paylaşıyorum

1-Bangkok; 2.194 tesis

2-Paris; 4.737 tesis

3-Londra; 5.548 tesis

4-Dubai; 5.730 tesis

5-Singapur; 367

6-Kuala Lumpur; 2.363

7-New York City; 1.812

8-Istanbul; 5.102

9-Tokyo; 2.211

Peki ne kadar yolcu geliyor bu şehirlere? Belki çok yolcu geldiği için İstanbul`da bu kadar çok otel açmısızdır diyenler olabilir. Yıllar yıllar önce ziyaret ettiğim New York City ile İstanbul`u karşılaştırmak için biraz araştırma yaptım ve ilginç sonuçlara ulaştım.

2022 yılında #İstanbulhavalima nın ağırladığı yolcu sayısı yaklaşık 64 milyonken Sabiha Gökçen havalimanı yaklaşık 31 milyon yolcuya ulaşmış. Yani İstanbul özelinde yıllık 92 milyon yolcudan bahsediyoruz.

2022 yılında New York City`de aktif olarak çalışan New York #JohnFKennedy havalimanı ortalama 55 milyon yolcuyu ağırlarken, #NuevaYorkNewarkHavalimanı 43 milyon, #LaGuardiaHavalimanı ise 28 milyon yolcuya ulaşmış. Dolayısıyla New York City özelinde yıllık 126 milyon yolcudan bahsediyoruz.

İstanbul; 92 milyon yolcu / 13.4 milyon ziyaretçi / Otel sayısı 5.102 / gecelik oda ücreti 115 €

New York; 126 milyon yolcu / 13.6 milyon ziyaretçi / otel sayısı 1.812 / gecelik oda ücreti 361 €

Son sözü İrlandalı yazar #SamuelBeckett`e bırakıyorum

“Hep denedim, hep yenildim. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil”

Güzel bir hafta diliyorum

Yakup Demir 22 Mayıs 2023

https://www.panynj.gov/airports/en/statistics-general-info.html

Reklam