Kişisel ya da iş hayatındaki -göreceli- hataları hakkında konuşmanın bir anlamı yok. Steve Paul Jobs’tan ilham aldığım özellikler; işine olan tutkusu, tüketicilere karşı hissettiği sorumluluk ve insanlığa hizmet etme noktasındaki çabası beni hep etkilemiştir. Ölmeden önceki son 2 aya kadar çalışmaya devam eden işkolik bir adam düşünün! Keşke kendisiyle tanışma ve sohbet etme şansımız olsaydı. Bu dünyada olmadı ama kim bilir belki yeniden bir şans olur.

#StevePaulJobs #rahmetle

Steve Jobs 56 yaşında milyarder olarak öldü. Yakın aile üyeleri, ölürken ağzından çıkan son sözlerinin aşağıdakiler olduğunu söylüyor;

“Oh, vay. Vay canına. Vay canına.”

Ölümüne kadar geçen günlerde bir makale yazıp yazmadığı muhtemelen olası değildir, ancak hala tartışılmaktadır. Bildiğimiz şey, Jobs’un iş hayatında başarıya ulaşmak için ailesini sık sık feda ettiğidir. Bir noktada, kızı Lisa’nın meşru babası olduğunu inkar edecek kadar ileri gitti, özellikle de Jobs’ın çocukken evlat edinildiği göz önüne alındığında, birçok açıdan şaşırtıcıydı.

İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamım başarının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik.

Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken, fark ettim ki gururlandığım bilinirliliğim ve servetim ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış.

Arabayı kullanmak için, size para kazandırması için birilerini işe alabilirsiniz ancak hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilinir ya da yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak ya da yeri dolmayacak tek şey var o da “Yaşam.”

Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile, o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz. Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça fark ediyorsunuz ki 300 dolarlık saat de 30 dolarlık saat de aynızamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilemediğini anlıyorsunuz.

İster first class ister ekonomi uçun, bilin ki o uçak düşerse siz de düşeceksiniz. O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz, şarkılar söylediğiniz, kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan, cennetten ve dünyadan konuştuğunuz, ahbaplarınız, dostlarınız, eski arkadaşlarınız, erkek kardeşiniz, kız kardeşiniz varsa bilin ki gerçek mutluluk bu.

Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böyleliklebüyüdüklerinde her şeyin fiyatını değil, değerini bilirler. Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.

Sizi seven kişi sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da mutlaka sizde kalmak için neden bulacaktır. Bilin ki insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var.

Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz.

Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız

Hayattaki en iyi altı doktor;

  • Güneş ışığı,
  • Dinlenmek,
  • Egzersiz yapmak,
  • Sağlıklı yemek,
  • Kendine güven
  • Ve arkadaşlar.

Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın. 

Steve Paul Jobs (24.02.1955 – 05.11.2011)

Reklam