Berlin

Bazı destinasyonlar vardır, ne kadar uzak kalırsanız kalın, her geri gelişinizde sizi kucaklar, sarmalar ve iyi hissettirir. Belki Berlin’e 1 yıldır gelmeyişimden belki güzelim ülkemizde yorucu dinamizmi belki de bunalmışlık hali Berlin’i özlemiş olduğumu hissettim. Potsdamer Platz’a daha önce geldiğimi hatırlamıyorum ama sevdim bu bölgeyi. Bir çok yere yakın.

Berlin’e gelen herhangi bir ziyaretçinin gezeceği yerlerden bazıları olan ;

Brandenburg Kapısı, Almanya Federal Meclisi, Victory Column, Television Tower, Soviet War Memorial, Tiergarten, CheckPoint Charlie ve Alexanderplatz…….. buraları yeniden adımlama şansı buldum.

1 haftalık metro biletimi Tegel Havalimanı çıkışındaki otobüs terminalinin hemen önündeki kiosklardan 37.50 ödeyerek yolculuğumun sonuna kadar bu bileti kullandım. Hemen hatırlatayım biletinizi metro içerisinde bulunan validate etme noktasında sadece 1 kez validate etmenizde fayda var. Bunun sebebi kartı ilk kullandığınız anı belgelemek. Yapmanızı öneriririm aksi halde günü geçmiş bilet kullandığınızı sanıp 60 euro ceza ödeyebilirsiniz!

Hava soğuk olmasına rağmen Berlin müthiş mimarisi, geniş caddeleri, sert havası için gezilmeye değer bir şehir. Metrodan metroya, caddeden caddeye koşabileceğiniz bir şehir ve tadını çıkarmaya bakın. Metrolarda insanlar Londra’nın aksine daha çok telefonlarıyla meşğuller. Kitap okuyan, telefonuyla oynayan, köpeğini oturtmaya çalışan insanlar.. Peki bütün bu insanlar birşeylerle meşgulken sen ne yapıyordun diye soranlar varsa hemen söyleyeyim efendim; alnıma kamera yapıştırıp insanları kameraya alamayacağıma göre gözlemlemek için minik bir bebek edasında her yeri herkesi gözlemledim.

Her zamanki oranla bu sefer daha az kaybolduğumu itiraf edeyim. Metroya biraz daha alışıktım. Doğru bir yol bulduysanız onu takip etmenizde fayda var!

Ne kadar az insanla muhatap olursanız o kadar iyi. Ulaşım noktalarında yeterince bilgi var, okuyun, araştırın!

Vapiano denen hastalığıma bir kaç kez uğradım. Şarabımı içtim. Çorbamı içip, salatamı afiyetle bitirdim. Diğer yazımda yazdığım gibi noodle’ımı yedim. Alman ekmeklerinden yapılmış vegeteryan sandviçlerimi yedim. Aldi mağazasından alışverişimi yaptım ( bizde ki bim gibi düşünebilirsiniz ).

anlatılmaz yaşanır. Berlin’i yaşayın, iyi gelecektir

 

 

 

Uzak tarafından yayımlandı

ilkin gezginliğe çıkman gerek ancak sonra yurduna dönebilir o zamanda ötekileri anlayabilirsin. Ludwig Wittgenstein

%d blogcu bunu beğendi: