Doctor Strange (2016)

* Editör tarafından kaleme alınmıştır.

Robert Downey Jr. dışında Marvel’a yeni bir kibirli, yetenekli, küstah jön; yeni bir Scherlock gerekiyordu ve buldular.

Imitation Game, Star Trek Into Darkness, Scerlock ve daha bir çok yapımda yıldızı parlayan Benedict Cumberbatch’in başrolünde olduğu senenin en iyi görsel şöleni olan Dr. Strange oldukça ilgi çekici ve sıcak bir film. Filmi Marvel’ın en sıkıcı olmayan origin hikayesi, Harry Potter’ın olgun versiyonu olarak tanımlayabiliriz.

Film alışılagelmiş Marvel yapımlarına nazaran daha karanlık bir tonda başlıyor. İlk okarak çaresizlik hissini izleyiciye tattırıp, ardından açılan yeni kapılarla umudu taze tutuyorlar. Dr. Strange origininde biraz daha soğuk, sıkıcı bir tipken, tıpkı Demir Adam – Iron Man’de olduğu gibi kibirli ve ukala ama bir o kadar da cool/ sempatik bir tiplemeyle karşımıza çıkıyor.

Benedict Cumberbatch’e bu tipleme çok yakışmış. Tabi ki altından kalkıyor. Doğrusu fazlasıyla karizmatik bir anti-heromuz var. Ama ilerde Marvel’in amiral gemisi rolünü üstlenebilir mi, gereceğiz.
Filmin görselleri muhteşem. Farklı boyutların tasvirleri şapka çıkartıyor. Ama film kendini yalnızca görselliğe dayamıyor.

İşin içine büyü gibi anlaşılması zor bir olgu girince, hem olayları açıklamak, hem de dövüş sahnelerini kurgulamak oldukça güçleşir. Yönetmen ve senaristler bu işin altından kalkmayı başarabilmişler.

Tilda Swinton kahramanımıza yeni ufuklar açan “mentor” rolünde. Spoiler olmayacak aslında, filmlerde mentorların başına ne gelir biliyorsunuz. 

Kötü adamımız ise kötülük gömleği üzerine çok yakışan aktörümüz Mads Mikkelsen. Yeterince kötü olmuş mu? Tabi ki hayır. Tanrı aşkına bu bir Marvel filmi. Asıl kötümüz ise bir çizgi film karakteri. Evet şaka yapmıyorum. İzleyenler bilir / izleyince bileceksiniz / izleyince / izleyin.

Bu kadar.

cinecomicgame tarafından yayımlandı

Çizgizoman, pc ve konsol oyunları ve filmler hakkında yazacağım ve paylaşacağım şeyler var.

%d blogcu bunu beğendi: